Rozhovor s akvabelou Janou Labáthovou
Po rozhovore s Nadou Daabousovou sme rovnaké otázky položili skúsenejšej z nášho olympijského páru v synchronizovanom plávaní - Jane Labáthovej.
Janka je účastníčkou dvoch olympijských kvalifikačných turnajov (2016 v Riu, 2012 v Londýne), troch majstrovstiev sveta (2015 v Kazani, 2013 v Barcelone, v 2011 v Šanghaji), dvoch majstrovstiev Európy (2014 v Berlíne a 2006 v Budapešti), Svetového pohára (2015 v Montreali), Európskeho pohára (2013 v Savone), juniorských majstrovstiev sveta (2004 v Moskve) a dvoch juniorských majstrovstiev Európy (2005 v Loane a 2004 v Osvienčime). Na OH v Riu bude mať premiéru.
Kedy si sa začala venovať synchronizovanému plávaniu?
Synchronizovanému plávaniu sa venujem od svojich 7 rokov.
Čo pre Teba znamená účasť na OH?
Účasť na OH pre mňa znamená najväčší úspech mojej športovej kariéry.
Odkedy sú OH Tvojim cieľom?
Ako dieťa som rozmýšľala nad tým, že by bolo pekné raz sa tam prebojovať, ale ako cieľ si účasť na OH kladieme posledných pár rokov.
Čo Ti najviac pomohlo kvalifikovať sa na OH?
Podpora rodiny, trénerov, SPF, kamarátov a všetkých mojich bývalých aj terajších spoluakvabel a samozrejme bez trénovania by to nešlo.
Čo sa zmenilo v Tvojom živote odvtedy čo si sa kvalifikovala na OH?
V bežnom chode života sa po kvalifikovaní nič nezmenilo, v tréningoch pokračujeme rovnako, podmienky na trénovanie máme výborné. Čo sa zmenilo, je vnútorný pocit, že sme to dokázali a že sme sa tam prebojovali a dosiahli takúto vysokú métu.
Koľko hodín tréningu absolvuješ týždenne?
Počas bežného týždňa absolvujeme 6,5 hodiny tréningov na suchu a 16 hodín vo vode, na sústredeniach je to na suchu 4 až 6 hodín a vo vode 24 až 28 hodín týždenne.
Aké umiestnenie na OH očakávaš a s akým budeš spokojná?
Ak by sme sa umiestnili, tak ako na kvalifikácii, bolo by to 21. miesto, takže očakávam, že budeme okolo 21. miesta a budem spokojná s takýmto umiestnením.
Čo plánuješ po OH?
Po OH plánujem oddychovať, ísť niekam na výlet alebo dovolenku a tráviť čas doma v Bratislave s kamarátmi a rodinou.
Aké iné športy by si si chcela pozrieť na OH?
Chcela by som si pozrieť nejaké tímové športy - volejbal, basketbal alebo aj rugby a potom šerm, modernú gymnastiku a atletiku a samozrejme plavecké športy a športy, v ktorých budú štartovať ostatní členovia slovenskej výpravy, ale uvidíme koľko budeme mať času.
Od ktorého športovca by si si chcela vypýtať autogram alebo urobiť selfie v Riu?
Nad tým som vôbec nepremýšľala, asi uvidím na mieste.
Ďakujeme za rozhovor a držíme palce v Riu.
Ivana Solymosyová, asistent SPF pre synchro