Európsky pohár v diaľkovom plávaní aj s našimi pretekármi Marekom Pavukom a Mirom Funtíkom

V sobotu  20.6. 2014 sa v maďarskom Balatonfurede konalo 2.kolo európskeho pohára v plávaní na otvorenej vode. V štartovej listine boli pôvodne aj naši dvaja reprezentanti, na štart 10 km nakoniec  nastúpil však iba Miroslav Funtík. Marek Pavuk štartoval v preteku národnej kategórie na 5km. Od začiatku bol medzi mužmi jasný favorit v podobe maďarského reprezentanta Guyrtu, ktorý spôsobom štart - cieľ zvíťazil v čase tesne pod 2 hodiny. Medzi ženami triumfovala poľská reprezentantka Natalia Charlos, ktorá zvíťazila na dohmat pred dvoma maďarskými reprezentantkami. Miro vo svojom premiérovom štarte na 10 km aj v EP získaval skúsenosti, ktorých v tomto prípade nazbieral rozhodne dosť. Po tom čo sa pole roztrhalo, ostal sám a v jeden moment stratil orientáciu, čo malo za následok jeho vybočenie z kurzu. Podľa jeho slôv v cieli svoje zohralo slnko svietiace oproti ako aj fakt, že v siedmom  (z ôsmich) kole už mal toho naozaj dosť. Marek štartoval po doplávaní EP v pretekoch národného šampionátu a čakalo na neho rovnaké kolo, ktoré mal absolvovať len 4- krát. Tri kolá plával v druhej skupinke okolo 10 miesta, no v štvrtom kole prišla kríza a v cieli z toho bolo umiestnenie tesne na začiatku druhej polovice štartujúcich. ( spolu  štartovalo 35 plavcov ročníky 1998-2000 ). Obaja reprezentanti tak okúsili kvalitu súperov ako aj vody v Balatóne, keď síce s teplotou okolo 22 C nepatrila medzi najchladnejšiu no prúdy a vlny z vetra z nej urobili ďalšieho súpera.

Zdroj: Marian Pavuk