Štvrtý deň na MEJ a LSU, sme ešte úspešnejší

Katka Listopadová

Deň štvrtý – v znamení slovenských rekordov Andrey Podmaníkovej,  šiesteho miesta vo finále u Bašky Mišendovej a štvrté miesto a poriadny osobák Katky Listopadovej,  /MEJ Poznaň a LSU Kazaň/

MEJ - Sobotné ráno začalo šťastne, najskôr v prvej disciplíne 50 m voľný spôsob sa s časom 26,59 sek. dostala z 19. miesta Baška Mišendová do večerného semifinále. V disciplíne 100 m znak nesklamala svojim výkonom ani Karolína Hájková, ktorá obsadila časom 1:06,00 min. 26. miesto  z 38 pretekárok, bol to jej osobák o 9 stotín. Nina Furješová nebola spokojná so svojim časom na 200 m polohové preteky 2:28,10 min., keď sa jej podarilo zdolať iba dve pretekárky a skončila na konečnom 33. mieste. Náladu kolektívu sa ale opäť podarilo pozdvihnúť Andrey Podmaníkovej, ktorá v disciplíne 100 m prsia vytvorila nový slovenský juniorský rekord v tejto disciplíne časom 1:12,43 min. a postúpila do semifinále zo 16. miesta.

Barbara Bartovičová však s touto  disciplínou nemohla byť spokojná, lebo  posledné 41. miesto, ani čas 1:19,69 si určite nepredstavovala ani v najhoršom sne.  Palo Fázik  plával 100 m prsia v čase 1:05,96 min. a obsadil 39. priečku z pomedzi 49 pretekárov.

V semifinále sme najskôr sledovali Bašku Mišendovú, ktorá zaplávala 50 m VS len o stotinu horšie ako ráno a získala konečné 13. miesto. V tejto disciplíne padol európsky  juniorský rekord, o ktorý sa postarala Ruska Rozália Nasredtinová časom 25,19 sek. O ďalšie vzrušenie sa postarala v disciplíne 100 m prsia Andrea Podmaníková, ktorá opäť opravila hodnotu slovenského juniorského rekordu na skvelých 1:11,25 min., z 13. miesta tak mala rovnakú radosť, ako keby postúpila do finále. Andrea plávala so svojim plaveckým vzorom v raňajších rozplavbách, s olympijskou víťazkou Litovčankou Rute Meilutyte, ktorá vytvorila v semifinále nový juniorský európsky rekord neuveriteľným časom 1:06,92 min.  Najlepší výsledok na MEJ z našich plavcov sa do dnešného dňa  podarilo zaplávať Baške Mišendovej, ktorá v disciplíne 100 m motýlik obsadila vo finále  skvelé 6. Miesto, vo výbornom čase 1:00,92 min.   V závere padali ešte európske juniorské rekordy, keď Ruska Rozália Nasredtinová časom 25,05 sek. opravila vlastný rekord zo semifinále a o posledný európsky rekord sa postaralo ruské kvarteto mix mužov a žien, ktorí zaplávali čas 3:50,58 min. v disciplíne 4x100 m PP a ich časy na jednotlivých úsekoch  boli priam neuveriteľné.

Na LSU v Kazani sme čakali, ako sa bude dariť Katke Listopadovej v jej momentálne najsilnejšej disciplíne 100 m motýlik, ale aj na Zuzku Mimovičovú na 200 m prsia. Zuzka sa od rána necítila vo svojej koži a nervozita jej zväzovala ruky, preto  nebola spokojná s časom a umiestnením v cieli, lebo časom 2:35,91 min. zaostala o dve priečky za bránou postupu do semifinále. Katka Listopadová však v svojej disciplíne nenechala nič na náhodu a postúpila do semifinále z pekného 6. miesta časom 59,77 sek.  V semifinále Katka ukázala svoju skvelú formu pred MS v Barcelone, keď časom 58,99 sek. si vytvorila pekný osobák a len o jednu desatinu sekundy zaostala za A limitom na Barcelonu,  a postúpila zo 4. miesta do nedeľného finále.