Diaľkové plávanie na MS v Kazani

Diaľkové plávanie na MS v Kazani 2015 sa pre nás skončilo. Jediným zástupcom v tejto disciplíne bol najmladší účastník pretekov Marek Pavuk z Levíc, ktorý pri svojej premiére na svetovom podujatí zaplatil nováčikovskú daň. Vo svojej prvej disciplíne na 5 km zaplával čas  1:02:49,4 a obsadil v silnej konkurencii 45. priečku.  Marekovi evidentne chýbali skúsenosti a tak v štartovom poli 51 pretekárov sa nedokázal  prebojovať do základného balíka . Ostal preto vzadu s malou skupinou pretekárov. Prvé kolo - 2,5 km išiel rovnakým tempom, jeho čas bol 31 minút. Druhé kolo odplával  v rovnakom čase, na víťaza však stratil sedem a pol minúty. Túto trať vyhral Juhoafričan Chad Ho za 55:17,6 min. Na druhý deň plával Marek svoju ťažšiu disciplínu na 10 km, jeho výsledný čas bol 2:16:37,0. Na na víťaza stratil 26:48,8 min. Marek dostal kŕč do ľavej nohy už od prvého kilometra  a tak mu neostávalo nič iné, iba bojovať  rukami až do cieľa. Celkovo sa umiestnil na predposlednom 68. mieste.

Ak by sme hodnotili naše vystúpenie na MS v diaľkovom plávaní po stránke odbornej, tak musíme priznať, že sme boli na tomto podujatí iba štatistami na konci štartového poľa. Ak sa však pozrieme na to z inej strany, slovenské diaľkové plávanie prakticky neexistuje. Jedny zorganizované preteky - Majstrovstvá SR v Ružinove nestačia na to, aby sme chytili za srdce ďalších mladých pretekárov a pritiahli ich k tomuto športu. Taktiež podmienky pre plávanie v jazerách sú u nás obmedzené, nakoľko teplota vody a dostatok vodných plôch je tiež iba limitovaná. Aby sa diaľkoplavec uchytil v Európe, alebo na svete, je potrebné cestovať do zahraničia za tréningovými podmienkami, rovnako ako napr. triatlonista Rišo Varga, ktorý je väčšiu časť v roku za hranicami republiky. Ani výborný čas na 1500 metrov voľný spôsob nezaručuje, že z  plavca vyrastie dobrý diaľkoplavec. Ten sa musí dokázať vyrovnať s extrémnym striedaním teplôt vody, s prúdmy, vlnami, musí vedieť plávať v rýchlom tempe v balíku, ale aj samostatne. Kým do takého plavca Marek dorastie, ešte to chvíľu potrvá, preto mu nie iba laická verejnosť, ale hlavne kolegovia plavci z bazéna, nesmú zobrať nádej a motiváciu, lebo pripravovať sa na trať 10 km v 25 metrovom domácom bazéne je doslova boj, ktorý nedokáže každý ani psychicky ani fyzicky zdolať. Ponúknutú šancu reprezentovať Slovensko v diaľkovom plávaní  doma, ale aj v zahraničí majú všetci bazénoví plavci, ale mať na to guráž a hlavne psychické sily dokázal iba Marek, preto nám neostáva nič iné, iba mu pogratuľovať k priemiérovému štartu na majstrovstvách sveta a zaželať mu ďalšie úspechy, ktoré sa dostavia, ak nestratí vôľu a nádej.